دسترسی سریع
معرفی

انسان موسیقاییست و به موسیقی نیاز دارد. از این رو از دیرباز به کارکردهای اجتماعی، روانی، و زیباشناسانه آن توجه داشته است. اهمیت موسیقی موجب شده که مراکز دانشگاهی به تولید و آموزش آن بپردازند. نوازندگی، آهنگسازی و رهبری ارکستر، آنالیز ساختارهای موسیقایی، و مطالعۀ موسیقی در پیوند با بسترهای فرهنگی از جمله زمینه‌های هستند که در مراکز دانشگاهی به آن پرداخته می‌شود.

گروه موسیقی دانشگاه کردستان در سال 1395 تأسیس شده است. هدف از تشکیل این گروه آموزش و تقویت نیروی انسانیِ آگاه و متخصص در زمینۀ تولید موسیقی هنری در ایران و حمایت از پژوهش‌های مربوطه است. گروه موسیقی در بخش آموزشی به ارائۀ دورۀ کارشناسی «نوازندگی موسیقی ایرانی» می‌پردازد و هم‌اکنون با بهره‌گیری از حضور چهار عضو هیئت علمی تمام‌وقت، آموزش حدود 100 دانشجو را بر عهده دارد.

تشکیل آنسامبل همنوازان دانشگاه کردستان در سال 1397، از دیگر اقدامات این مجموعه است. گروه همنوازان متشکل از دانشجویان رشتۀ نوازندگی موسیقی ایرانی است که تنظیم رپرتوار و سرپرستی آن را اعضای هیئت علمی گروه بر عهده می‌گیرند. این آنسامبل سالانه به برنامه‌ریزی، برگزاری کنسرت، تولید و انتشار آثار هنری می‌پردازد. از دیگر اقدامات گروه موسیقی، راه‌اندازی دورۀ کهاد نوازندگی موسیقی ایرانی است. دانشجویان علاقمند به موسیقی که در دیگر گروه‌های دانشگاه کردستان در حال تحصیل هستند، می‌توانند با ثبت‌نام در دورۀ کهاد، با مفاهیم اولیه و مبانی موسیقی و نوازندگیِ یکی از سازهای ایرانی آشنا شوند. گروه موسیقی همچنین برای ارائۀ خدمات آموزشی به بازۀ گسترده‌تری از علاقمندان، در سال 1398 به تأسیس مرکز آموزش‌های آزاد موسیقی دانشگاه کردستان اقدام کرده‌است.      

گروه موسیقی با انجام طرح‌های پژوهشی، تولید آثار هنری، نگارش کتب و مقالات، سعی در توسعۀ دانش نظری و امکانات کاربردی موسیقی کردستان دارد. همچنین با در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی خود، حمایت از پژوهش‌های مربوطه را در دستور کار خود قرار داده است.