دسترسی سریع

لغت مکاترونیک که ترکیبی از کلمات "مکا" از لغت مکانیزم و "ترونیک" از لغت الکترونیک می باشد. اولین بار توسط مهندسی ژاپنی بکار گرفته شد و رشته تحصیلی مکاترونیک نیز برای اولین بار در ژاپن برای پاسخگویی به صنایع روز دنیا ارائه شد. این رشته، مجموعه ای از سری فناوری های چند منظوره و انعطاف پذیر که متشکل از گردآوری و یا تلفیق مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر و مهندسی الکترونیک می باشد که با استفاده از قوانین این سه رشته و ترکیب آنها تلاش برای ساخت تجهیزات ساده تر از نظر ساختار، بهینه تر از نظر اقتصادی و مورد اعتمادتر از لحاظ کنترل را دارد.

چندگونگی تخصص و انعطاف پذیری در استفاده از مهارت های موجود در مهندسی مکاترونیک سبب شده که بعنوان یک رشته مهم تحصیلی در میان رشته های مهندسی و در دانشگاه های معتبر بطور ویژه به آن پرداخته شود.

از گرایشات تحصیلی مهندسی مکاترونیک می توان به

طراحی ربات 

خودکارسازی (اتوماتیک و کنترل تولید)

ارتباط جنبی انسان، ماشین و کامپیوتر

بیومکاترونیک

نانو مکاترونیک

اشاره کرد که شامل زمینه های تحقیقاتی بینایی ماشین، کنترل خودکار یا کنترل اتوماتیک، رباتیک، سیستم های کنترل، سروومکانیزم، مهندسی خودرو، طراحی به کمک رایانه و ریز کنترلر یا میکروکنترلر میباشد و نمود هرکدام را می توان در صنعت، پزشکی و سیستم های امنیت-خدماتی مشاهده کرد.

در دانشگاه های کشور ایران نیز همانند سایر کشورها و بدلیل وجود گستره ی وسیع مطالعاتی در زمینه مکاترونیک، سرفصل های یکسانی ارائه نمی شود و دربرخی دانشگاه ها توسط اساتید گروه برق و در برخی دیگر نیز توسط اساتید گروه مکانیک دانشگاه اداره می شود.

سال 1397 به همت گروه مهندسی برق دانشگاه کردستان و کمک گروه مهندسی مکانیک، مکاترونیک دانشگاه کردستان برای اولین بار در این دانشگاه و در قالب انجمن علمی شروع به کار کرده و از اسفندماه همین سال فعالیت های خودرا آغاز کرده است. اعضای گروه مکاترونیک که شامل دانشجویانی از رشته های مهندسی کنترل، مهندسی الکترونیک، مهندسی قدرت و مهندسی مکانیک و استاد مشاور از گروه مهندسی برق دانشگاه  می باشد، قصد دارند برنامه های خود و دانشگاه را در اجرایی کردن هدف ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر و بهتر اجرا کنند. در همین راستا و بلافاصله پس از رسمی شدن، دوره بازدید از کارخانه ایستک خورشید زریوار سنندج برای آشنایی دانشجویان با محیط عملی به کارگیری مهندسی مکاترونیک برگزار شده و پس از آن دوره کلاس درایوهای صنعتی با همکاری مرکز آموزش فنی حرفه ای جهت کسب مهارت در کنترل موتورهای الکتریکی برگزارشد. اقدامات لازم برای رسیدن به هدف اصلی در قالب طرحهای پژوهشی نیز شروع شد تا دانشجویان پس از بازدید از محیط صنعتی و استفاده از یک دوره کلاس مهارتی بتوانند برای رفع نیازهای موجود برنامه خودرا در قالب طرح پژوهشی بکارگیرند.

در آینده ی نه چندان دور بلکه در دهه ی آینده، تجارت محصولات هوشمند با انعطاف پذیری مورد نیاز، همراه با عملکرد و کیفیت بالا برای ارتقای صنایع مختلف در صحنه ی اقتصاد جهان بسیار با اهمیت خواهد بود. از جمله محصولات هوشمند می توان از خودروهای امروزه نام برد که با استفاده از سیستم کامپیوتر در ترمز از قفل شدن چرخها در زمان حرکت جلوگیری می شود و یا اینکه در آینده پیش بینی می گردد که سیستم تعلیق خودرو به صورت فعال از طریق کامپیوتر کنترل شود و در هر مورد با تشخیص شرایط جاده و محیط خارج از خودرو، سیستم تعلیق عملکرد همزمان و بهینه را داشته باشد. از طرف دیگر، در صنایع امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ضرورت رعایت قیود تکنولوژیکی از قبیل دارا بودن گواهینامه های کنترل کیفیت، نقش متخصصین مکاترونیک برای دوام و رقابت در بازار محصولات جدید حیاتی و ضروری می باشد. به عنوان مثال نقش مهندسین مکاترونیک در صنعت، با توجه به چندگونگی تخصص آنها، همانند شبکه ی تصمیم گیرنده ای است که با متخصصین دیگر در زمینه های مختلف در ارتباط مستقیم بوده و با توجه به تجهیزات، ماشینآلات، حساسه ها و عملکرد هر قسمت، تصمیم نهایی و بهینه را جهت بالا بردن کیفیت محصولات به هر قسمت ارائه می نمایند. بنابراین با استفاده از رشته ی مکاترونیک هم در محصولات یک کارخانه و ماشین آلات آن قابلیت انعطاف پذیری و هوشمندی ایجاد میگردد و هم با نظارت مهندسین مکاترونیک، خط تولید، به خط تولیدی انعطاف پذیر و هوشمند ارتقا می یابد. این رشته ی تحصیلی علاوه بر ایجاد زمینه های تخصصی نوین و مطابق با فناوری های نو، رشد زمینه های تحقیقاتی زیادی را به دنبال خواهد داشت و به واسطه ی این توان ایجاد شده نه تنها قادر به پاسخگویی به مشکلات صنعتی و ارتقای تکنولوژیکی کشور خواهیم بود بلکه به ارتقای سطح علمی دانشگاه ها نیز کمک خواهد کرد.