دسترسی سریع

گروه مهندسی صنایع

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع شاخه‌ای از مهندسی است که با هدف بهینه سازی پردازشهای پیچیده، سامانه‌ها و سازمان‌ها توسعه یافته است. مهندسی صنایع تلاش میکند هدر رفت زمان، پول، مواد، زمان کار افراد، مدت زمان کار ماشین‌ها، انرژی و سایر منابعی که موجب ایجاد ارزش نمی‌شوند را حذف کند. بر طبق گفته "موسسه مهندسی صنایع و سیستم (IISE)" رسالت این مهندسی، بهبود کیفیت و خلاقیت سیستم‌ها و فرآیند‌ها است.

مهندسی صنایع با توسعه، بهبود و  پیاده‌سازی سیستم‌های یکپارچه‌ی افراد، پول، دانش، اطلاعات، ابزار، انرژی، مواد، تحلیل‌ها و سنتزها و همچنین ریاضی، فیزیک و علوم اجتماعی با دیدگاه مهندسی طراحی جهت تعیین، پیش‌بینی و ارزیابی نتایج حاصل از چنین سیستم‌ها یا فرایندهایی در ارتباط است.

مهندسی صنایع همپوشانی زیادی با مهندسی سیستم، مهندسی زیرساخت، مهندسی تولید، علوم و مهندسی مدیریت، مهندسی مالی، مهندسی بازار، مهندسی فاکتورهای انسانی دارد و در مواردی با این عناوین شناخته می‌شود.

اولین جرقه‌های پیدایش مهندسی صنایع با چاپ کتاب "اصول علوم مدیریت" در سال 1900 توسط فردریک تیلور - پدر مهندسی صنایع - شناخته می‌شود، زده شد. بهبود در کارایی کار با متد تیلور بر مبنای توسعه استانداردهای کار و کاهش زمان نیاز برای کار بود. اولین دانشکده مهندسی صنایع و تولید در سال 1909 در دانشگاه پنسیلوانیا دایر شد. در سال 1912 انجمنی برای ارتقا و رشد مدیریت بنا نهاده شد که در سال 1915 انجمن تیلور نام گرفت. این انجمن از سال 1934 با عنوان انجمن مهندسی صنایع آمریکا فعالیت خود را ادامه داد. اولین درجه دکتری مهندسی صنایع در سال 1933 به آقای Barrens در حوزه‌­ی مطالعه زمان و حرکت در دانشگاه کرنل اعطا شد.

گروه مهندسی صنایع دانشگاه کردستان به منظور تحقیق و بررسی مشکلات موجود با نگاه به آینده و تربیت نیروی انسانی متخصص موردنیاز در سال 1375 در دانشکده مهندسی تأسیس شد.

 مشخصات اعضای هیئت علمی

 در حال حاضر تعداد کّل اعضای هیات علمی گروه مهندسی صنایع 10 نفر می‌باشد. تفکیک مرتبه علمی اعضای هیات علمی گروه نیز شامل 1 نفر استاد، 2 نفر دانشیار و 7 نفر استادیار است. 
امکانات آموزشی

کارگاهها

کارگاههای گروه صنایع عبارتند از:
 • کارگاه ماشین ابزار 1،
 • کارگاه ماشین ابزار 2،
 • کارگاه جوش، کارگاه
 • ریخته‌گری.

آزمایشگاهها

آزمایشگاههای گروه صنایع عبارتند از: 
 • آزمایشگاه اندازه‌گیری دقیق و کنترل کیفیت،
 • آزمایشگاه ارگونومی و ارزیابی کار  و زمان.
 • آزمایشگاه شبیه‌سازی کامپیوتری و بهینه‌سازی

سایتهای کامپیوتر

سایتهای مشترک در دانشکده مهندسی جهت استفاده دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی صنایع.
رشته‌ها و گرایش‌ها
رشته تحصیلی گرایش مقطع سال پذیرش

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع- بهینه سازی سیستم ها

دکتری

از 1391

مهندسی صنایع

بهینه سازی سیستم ها

کارشناسی ارشد

از 1386

مهندسی صنایع

مهندسی لجستیک و زنجیره تامین

کارشناسی ارشد

از 1393

مهندسی صنایع

بهینه سازی سیستم ها (پردیس)

کارشناسی ارشد

از 1392

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع

کارشناسی

از 1375

انجمن علمی

انجمن علمی مهندسی صنایع مکانی است که دانشجویان با فعالیت داوطلبانه در آن، کار گروهی را در انجام فعالیت‏های علمی و حرفه‏‌ای یک مهندس صنایع تجربه می‏کنند. اهداف اصلی انجمن آشنا کردن دانشجویان با دورنمای شغلی یک مهندس صنایع و توسعه مهارت‏‌های دانشجویان با برگزاری کارگاه‏‌ها و دوره‏‌ها و در یک جمله توانمندتر کردن دانشجویان برای حضور در بازار کار است.

فعالیت‏‌های انجمن علمی صنایع به طور کلی موارد زیر را شامل می‏‌شود:

 • برگزاری دوره‌های آموزشی تکمیلی از قبیل
  • دوره‌‏های آموزش نرم افزار‏های مرتبط و مورد نیاز رشته صنایع از قبیل نرم افزارهای MS Project، Primavera، Comfar III، Minitab، Gams، Matlab و Excel
  • دوره‏‌ها و کارگاه‌‏های آموزشی مرتبط با استانداردها، متدولوژی‏‌ها و زمینه‏‌های کاری جدید مهندسی صنایع از قبیل دوره‏‌های سیستم‏های مدیریت یکپارچه IMS و استانداردهای مدیریتی مختلف ISO، دوره‏های معرفی PMBOK، دوره‏‌های مدیریت فرایند BPM، دوره‏های مرتبط با مفاهیم و به‏روش‏های مدیریتی ژاپنی مانند تولید ناب، کایزن، تریز، و ....
  • دوره‏‌ها و برنامه‌‏های توسعه فردی و حرفه‏ای از قبیل دوره‏‌های کارآفرینی و فن مذاکره، مسابقات دانشجویی مرتبط با نیازهای حرفه‏ای یک مهندس صنایع، دعوت از افراد سرشناس در زمینه های مختلف جهت سخنرانی در دانشکده (فارغ التحصیلان موفق، کارافرینان و ...) و بازدید از صنایع
 • انتشار نشریه علمی دانشجویی
 • کمک به گروه در برگزاری جلسات معارفه، هم‌‏اندیشی و پرسش و پاسخ

دستاوردهای علمی و پژوهشی

 • تعداد بالغ بر 120 عنوان پایان‌نامه دفاع شده در مقطع کارشناسی ارشد
 • انجام چندین طرح پژوهشی داخلی و خارج از دانشگاه توسط اعضای هیات علمی گروه
 • انتشار چندین مقاله علمی پژوهشی و کنفرانسی توسط اعضای هیات علمی گروه

اشخاص
هیبت اله صادقی
هیبت اله صادقی مدیر گروه مهندسی صنایع
گروه صنایع استادیار
h.sadeghi [at] uok.ac.ir http://scimet.uok.ac.ir/Heibatolah_Sadeghi
دپارتمان مهندسی صنایع- اتاق103 -
رضا بهرام ولدی کارشناس گروه مهندسی صنایع و مسئول کارگاه‌ها
- 087-33664488