دسترسی سریع

علم اقتصاد علم تخصیص بهینه منابع کمیاب است. لذا ارائه بهترین راه‌های مناسب برای بهره‌برداری از منابع محدود مادی و در نتیجه بالا رفتن سطح زندگی مردم را بر عهده دارد. در واقع ارائه بهترین شکل استفاده از منابع و امکانات به عهده علم اقتصاد است و انسان تلاش می‌کند از منابع محدود و فناپذیر در مدت زمانی طولانی‌تر استفاده کند. اندیشه اقتصادی در روزگار ما دچار تحولاتی به درازای عمر انسان شده است. تعاریف علوم اقتصادی در جوامع پیشرفته و توسعه‌یافته آنقدر عمیق گشته که وسعت و عمق آن باعث بوجود آمدن کرسی‌های متعدد درسی و تاسیس مراکز علمی متعدد و پیشرفته‌ای شده است.
با علم به این نکته که سرنوشت یک کشور در زمینه‌های مختلف اجتماعی،‌ علمی، تکنولوژی و صنعتی و نیز رفاه آحاد جامعه در گرو چگونگی وضعیت اقتصاد است، رشته اقتصاد اهمیت بسیار زیادی دارد. با استفاده از این دانش است که روند رشد اقتصادی کشور رقم خورده و به طور کلی سرنوشت حال و آینده جامعه تعیین می‌شود پس پرواضح است موضوعی اینچنین که دارای این درجه از اهمیت است، بسیار مهم وحساس خواهد بود.
در کشور ما متأسفانه با این که همگان به اهمیت این رشته اذعان دارند، ولی در عمل توجه لازم به آن نشده و معمولاً دانش‌آموزان سال‌های آخر دبیرستان نسبت به جایگاه این رشته اطلاعات لازم را ندارند. با توجه به اینکه یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی مردم کشورمان و نیز یکی از مهم‌ترین اصول قانون اساسی استقلال فرهنگی و علمی و نیل یه خودکفائی در این زمینه است. یکی از راه‌های تحقق بخشیدن این آرمان ایجاد و تقویت رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های کشور می‌باشد. 
طول دوره تحصیل و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی ناپیوسته بوده و دارای دو قسمت آموزشی و پژوهشی میباشد. بخش اول این دوره را قسمت آموزشی تشکیل میدهد که مجموعه درسهای آن در همین برنامه آمده است. در قسمت پژوهشی، عمده کار دانشجو انجام پژوهش پیرامون یکی از مسائل و مشکلات اقتصادی و تدوین پایاننامه خواهد بود. طول دوره کارشناسی ارشد برای پایاننامه دانشجویان تمام وقت حداکثر 2 سال است.

برنامه کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی مشتمل بر 32 واحد است که به شرح زیر است:

دروس  تعداد واحد
اختصاصی اجباری 14 
اختصاصی اختیاری 12
پایان‌نامه 6
نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان

فارغ‌التحصیلان این دوره با بهره‌گیری از تسلط بر دانش اقتصادی قادر خواهند بود:

  • به عنوان مدیر و کارشناسی ارشد هدایت سیاستهای اقتصادی لازم در زمینه تخصصی خویش بر عهده گرفته و برای حل و فصل مسائل اقتصادی کشور  و منطقه در سطوح مختلف تصمیم گیری و ارائه طریق نمایند.
  • به عنوان مدرس برای تدریس این رشته در موسسات آموزشی خدمت نمایند.
  • به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجربه و تحلیل مسائل، نقش موثری در تصمیم گیری سیاستگزاران داشته باشند. 
بازارهای کار

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی، تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره‌گیری از دانش اقتصاد، مسائل و مشکلات پیچیده اقتصادی را در سطوح کلان و بخشی و نیز سازمانهای بزرگ اقتصادی تجزیه و تحلیل کرده و راه‌حلها و سیاستهای موثر و متناسب را ارائه نمایند.

درحال حاضر بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه را مسائل و مشکلات اقتصادی درحوزه‌های مدیریت و سیاستگذاری و در سطوح اقتصادی و ملی، سازمانهای اقتصادی و بنگاهها تشکیل میدهد. یکی از الزامات توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی مردم، بهبود کیفیت مدیریت اقتصادی درمراکز ستادی تصمیم‌گیری و سازمانهای اقتصادی واجتماعی است. بهبود کیفیت مدیریت اقتصادی و حل مسائل پیچیده اقتصاد درجهت رشد، توسعه، کنترل و هدایت یک سیستم اقتصادی پویا در شرایط تحولات نوین اقتصاد جهانی، نیازمند تربیت نیروی انسانی کارآمد و با کیفیت درحوزه‌ی علوم اقتصادی است.

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی قادرخواهند بود تا با بهره‌گیری کارآمد از دانش اقتصادی و با شناخت شرایط، محدویتها ‌و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، در یک نگرش سیستماتیک به پدیده‌ها به تجزیه و تحلیل معضلات سیستمهای بزرگ و پیچیده اقتصادی بپردازد. از طرف دیگر این دوره توانمندیهای لازم برای انجام تحقیقات و مطالعات راهگشا در راستای حل مسائل اقتصادی کشور در حوزه‌ی فعالیتهای سازمانهای صنعتی، دستگاههای اجرایی و مراکز برنامه‌ریزی و سیاستگذاران را فراهم میکند.
فایل‌های مفید
چارت درسی دوره کارشناسی رشته اقتصادنظری
سرفصل دروس کارشناسی ارشد علوم اقتصادی
سرفصل دروس دوره کارشناسی ارشد گرایش اقتصاد انرژی
چارت درسی دوره کارشناسی ارشد گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی
زمانبندی پیشنهادی انتخاب واحد ترم در رشته علوم اقتصادی گرایش اقتصاد انرژی
زمانبندی پیشنهادی انتخاب واحد ترم در رشته علوم اقتصادی گرایش برنامه ریزی و توسعه اقتصادی
مقطع کارشناسی ارشد
فرم پیشنهاد استاد راهنما
سرفصل دروس دوره کارشناسی ارشد گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی