دسترسی سریع

تلفن اینترنتی

معرفی سرویس تلفن اینترنتی

شبکه جهانی اینترنت و پروتکل های آن بطور سنتی برای انتقال داده متنی بر مبنای اشتراک منایع طراحی شده اند. در این پروتکل ها، اطلاعات همه کاربران به شکل جریانی از بسته های داده ارسال و دریافت می شود. این در حالی است که مخابرات سنتی برای انتقال صوت و ارتباطات محاوره ای از ایجاد یک مدار اختصاصی بین فرستنده و گیرنده بهره می­ برد.

با گسترش شبکه جهانی اینترنت و توسعه پروتکل های تضمین کیفیت سرویس، استفاده از این بستر برای ارتباطات تلفنی و جایگزینی آن با مخابرات سنتی در حال گسترش است. در سرویس تلفن اینترنتی، یک سرور بر بستر شبکه مدیریت ارتباطات کاربران را بر عهده دارد. در این سرویس، کاربران بدون نیاز به داشتن خط تلفن فیزیکی و تنها از طریق یک برنامه برروی کامپیوتر شخصی یا گوشی موبایل می توانند با کابران همان سرویس در ارتباط باشند. البته لازم است  ابتدا کاربران در سامانه تلفن اینترنتی ثبت نام شده باشند.

در سرویس تلفن اینترنتی دانشگاه کردستان به هر کاربر یک شماره چهار رقمی به عنوان شماره تلفن یا نام کاربری تخصیص داده شده است. هر کاربر با داشتن نام کاربری و رمز عبور می تواند مطابق فایل های راهنمای زیر عمل نماید.

اطلاعات مورد نیاز هر کاربر:

  • نام کاربری
  • رمز عبور
  • آدرس سرور: sip.uok.ac.ir
فایل‌های مفید
راهنمای استفاده از نرم افزار Zoiper نسخه اندروید
تماس صوتی
راهنمای استفاده از نرم افزار Zoiper نسخه ویندوز دسکتاپ
تماس صوتی
راهنمای استفاده از نرم افزار Portsip نسخه اندروید
تماس صوتی و تصویری