دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
دومین همایش ملّی «جامعه‌شناسی مرز: سیاست‌های توسعه و حیات اجتماعی مرزنشینان»
یکشنبه، 21 فروردین 1401
دومین همایش ملّی «جامعه‌شناسی مرز: سیاست‌های توسعه و حیات اجتماعی مرزنشینان»
گروه جامعه‌شناسی دانشگاه کردستان در راستای مسئولیت اجتماعی، دومین همایش ملّی جامعه‌شناسی مرز؛ سیاست‌های توسعه و حیات اجتماعی مرزنشینان را در روزهای 18 و 19 آبان 1401، با همکاری انجمن‌های معتبر علمی، مراکز پژوهشی و دانشگاهی و نهادها و دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌نماید.

از آن‌جا که مدیریت مسالمت‌آمیز، منطقی و علمی مناطق مرزی و مسائل مرزنشینان بدون همفکری، همراهی و کنشگری مراکز دانشگاهی، کنشگران جامعه‌مدنی و دستگاه‌های اجرایی دشوار و به پیچیده‌تر شدن مرز و مسائل مرزنشینان منجر می‌شود، دبیرخانه همایش از اعضای محترم هیأت علمی مراکز آموزشی و پژوهشی، پژوهشگران، کنشگران مدنی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دعوت به مشارکت علمی و اجتماعی در محورهای همایش می‌نماید. دبیر علمی این همایش دکتر امید قادرزاده و دبیر اجرایی دکتر سعید خانی است. پیرو اعلام حمایت و موافقت انجمن جامعه‌شناسی ایران، مقاله­‌های برگزیده در ویژه‌نامه «جامعه­شناسی مرز و مرزنشینی» در مجله مطالعات اجتماعی ایران به چاپ می­‌رسد.

 

با ورود به لینک زیر، در سامانه مدیریت همایش دانشگاه کردستان، فراخوان و اطلاعات مرتبط با این رویداد مهم را بخوانید:

https://conf.uok.ac.ir/sob1401/Default.aspx?Lang=fa

 

پیام دکتر امید قادرزاده دبیر علمی همایش:

جامعه‌شناسی مرز از حوزه­­‌های نسبتاً تازه مطالعه و پژوهش در علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی است. رسالت جامعه‌شناسی مرز، ضمن آشنازدایی از درک متعارفِ تقلیل مرز به فضا و مکانی جغرافیایی و واقعیت سرزمینی، اداری و سیاسی، تعریف مرز و مرزنشین با قاچاق، خطر، ناامنی و تهدید، فرو کاستن مرز به یک مسئله اقتصادی و نادیده انگاشتن حیات اجتماعی و فرهنگی مرزنشینان، به دنبال باز تعریف مرز و مرزنشینی به ­مثابه یک واقعیت اجتماعی، فرهنگی و نمادین با تأکید بر سویه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و تمرکز بر زندگی مرزنشینان و ساکنان مناطق و استان­‌های مرزی و تلاش در جهت بازسازی حیات اجتماعی بر مبنای درک جامعه‌­شناختی است. در همین راستا، گروه جامعه‌شناسی دانشگاه کردستان در راستای مسئولیت اجتماعی خود، دومین همایش ملّی «جامعه‌شناسی مرز: سیاست‌های توسعه و حیات اجتماعی مرزنشینان» را در روزهای 18 و 19 آبان 1401  برگزار می­‌نماید و آماده دریافت مقالات ارزشمند پژوهشگران و محققان دانشگاهی و غیر دانشگاهی است.

 

پیام دکتر سعید خانی دبیر اجرایی همایش:

گروه جامعه‌شناسی دانشگاه کردستان، در راستای رسالت اجتماعی و با لحاظ اهمیت مرز و حیات اجتماعی مرزنشینان، بر آن است تا دومین همایش ملّی «جامعه‌شناسی مرز؛ سیاست‌های توسعه و حیات اجتماعی مرزنشینان» را در تاریخ 18 و 19 آبان 1401 برگزار نماید. این همایش با مشارکت و حمایت پایگاه‌های معتبر علمی همچون پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، ناشر تخصصی کنفرانس‌های ایران (CIVILICA)، انجمن­‌های علمی (انجمن جامعه‌شناسی ایران و انجمن جمعیت‌شناسی ایران)، مراکز پژوهشی (مؤسسه تحقیقات جمعیتی کشور و پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان)، مراکز دانشگاهی (دانشگاه علّامه طباطبایی، دانشگاه رازی، دانشگاه سیستان‌ و بلوچستان، دانشگاه بوعلی‌سینا، دانشگاه ارومیه، دانشگاه فرهنگیان)، مراکز اداری و اجرایی کشور (دفتر امور مرزی وزارت کشور، استانداری کردستان، سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی استان کردستان، پارک علم و فناوری کردستان، بنیاد نخبگان استان کردستان، فرماندهی انتظامی استان کردستان، فرماندهی مرزبانی استان کردستان، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان کردستان، جهاد دانشگاهی واحد استان کردستان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج، فرمانداری بانه، فرمانداری مریوان، دفتر امور روستایی و شوراهای استان کردستان، شورای اسلامی شهر سنندج، شهرداری سنندج و شهرداری سقز) برگزار می­‌شود. امید است این همایش گامی اثربخش در شناسایی واقعیت­‌های حیات اجتماعی مرزنشینان بوده و حامل نگاهِ از درون به این مناطق باشد.

پژوهشگران محترم می­توانند با ثبت­نام در سایت همایش به آدرس (https://conf.uok.ac.ir/sob1401/Default.aspx?Lang=fa  چکیده مقاله را تا 24 خرداد 1401 در سامانه بارگذاری نمایند. چکیده‌­های پذیرفته‌شده در 1 تیر ماه 1401 اعلام می­شود. مهلت دریافت اصلِ مقالات، 15 مهر 1401 می­‌باشد و جدول پنل‌ها و ارائه سخنرانی‌های همایش در 15 آبان 1401 اعلام می­‌گردد. همچنین علاقمندان به برگزاری نشست (پنل) می­‌توانند طرح برگزاریِ نشست را تا 15 مهر 1401 در سامانه بارگذاری نمایند. در صورت مشکل در ثبت مقاله در سامانه، پژوهشگران محترم می‌توانند چکیده و اصل مقاله را به پست الکترونیکی (sob.uok.1400@uok.ac.ir) ارسال نمایند.
 
پورتال اخبار