دسترسی سریع

جشنواره تدریس خلاق در آموزش عالی(تجارب اساتید دانشگاه کردستان در آموزش مجازی)

دانشگاه کردستان / معاونت‌ها / معاونت امور آموزشی / جشنواره تدریس خلاق در آموزش عالی(تجارب اساتید دانشگاه کردستان در آموزش مجازی)

کافه تدریس دانشگاه کردستان  

 
همکاران فرزانه دانشگاه کردستان،
با سلام و احترام،
در راستای ترویج فرهنگ گفتگوی خودمانی در آموزش دانشگاهی، کافه تدریس دانشگاه کردستان در سال 1400 و همزمان با هفته معلم شروع به فعالیت خواهد کرد. کافه تدریس دانشگاه کردستان بر پایه «دانش عملی و شخصی» اساتید استوار خواهد بود و این نوع دانش ریشه در تجربیات حرفه ای اساتید دانشگاه دارد که در طول دوران تدریس خود در دانشگاه به صورت عملی فرا گرفته اند. مطالعات علمی نشان داده است که دانش عملی اساتید کارایی بیشتری برای غنی سازی فضای تدریس کلاس دارد، از آنجائیکه از طریق تعامل اساتید با دنیای واقعی تدریس بدست آمده است. ساختار کافه تدریس دانشگاه کردستان بر اساس موارد ذیل تعریف شده است:
 

اهداف کافه تدریس دانشگاه  

- تشویق اساتید دانشگاه کردستان برای تبادل تجربیات و ایده های خلاقانه ی خود در زمینه های مختلف تدریس 
- گسترش دیپلماسی آموزش و تدریس بین گروههای مختلف آموزشی و دانشکده های مختلف دانشگاه کردستان برای تلفیق مهارت ها و ایده های بین رشته ای در زمینه تدریس دانشگاهی
- گسترش فضای دموکراتیک و گفتگو در زمینه تدریس و آموزش دانشگاهی بین اساتید،محققان، متخصصان و دانشجویان دانشگاه  
- گسترش فرهنگ درس پژوهی با مشارکت اساتید، دانشجویان و متخصصان دانشگاه کردستان برای توسعه ی ایده های نو و خلاقانه در تدریس 
 

محتوای فعالیت های کافه تدریس دانشگاه کردستان  

-  بحث و گفتگو و تبادل تجربه ها در زمینه روش های مختلف تدریس بین گروههای مختلف آموزشی دانشگاه  
-بحث و گفتگو در زمینه مدیریت کلاسی در آموزش دانشگاهی 
- بحث و گفتگو در زمینه ارزشیابی آموزشی در تدریس دانشگاهی
- بحث و گفتگو در خصوص روش‌های تدریس به دانشجویان بین الملل
- بحث و گفتگو در زمینه اخلاق تدریس، روابط انسانی بین استاد و دانشجو و نقش فضای اجتماعی در تدریس
- بحث و گفتگو در زمینه روش های تدریس مختص هر رشته و موضوع دانشگاهی (مثلا روش تدریس در مهندسی، علوم پایه، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، ادبیات و زبان) 
- بحث در خصوص موضوعات بنیادی تدریس مانند مبانی فلسفی، جامعه شناختی و روانشناختی تدریس و اینکه تدریس در دانشگاه چه بنیادها و اصولی دارد
-بازتعریف تقلب و شیوه های مقابله با آن 
- سایر بحث های آزاد در خصوص تدریس و آموزش دانشگاهی به انتخاب اساتید دانشگاه
- استفاده از ابزارهای الکترونیکی آموزشی در تدریس
 

سازمان، شکل و روش کار کافه تدریس دانشگاه کردستان  

- کافه تدریس دانشگاه کردستان ذیل معاونت آموزشی دانشگاه کردستان فعالیت می کند و یک شورای تخصصی فعالیت های این کافه را تسهیل خواهد کرد.
- کافه تدریس دانشگاه یک «فضای عمومی» برای به اشتراک گذاری روایت‌های حرفه ای و ایده های فعالیت های خلاقانه مدرسین بر اساس تجربه شخصی و عملی ایشان در زمینه تدریس است و بنابراین مناسبات رسمی و بورکراتیک بر آن حاکم نیست. کشف جنبه های جدید، متفاوت و خلاقانه اساتید در تدریس هدف اصلی بحث های خودمانی می باشد. 
- شروع کننده و طراحی اصلی بحث ها و فعالیت های اساتید دانشگاه کردستان می باشند و همکاران گرامی می توانند ایده های خود را به صورت فردی یا گروهی مطرح کنند و آن را با علاقه مندان در دانشگاه به اشتراک بگذارند. شورای تخصصی کافه تدریس دانشگاه کردستان هماهنگ کننده فعالیت ها خواهد بود.
- شکل اجرایی فعالیت های کافه تدریس منعطف (حضوری و مجازی) بوده و می تواند به صورت سخنرانی، بحث، کار گروهی، مناظره، پانل تخصصی، کارگاه تدریس، کنفرانس، سمینار، جشنواره و سایر روشهای خلاقانه دیگر باشد.
- آدرس وب سایت کافه تدریس در سایت اصلی دانشگاه tcafe.uok.ac.ir است. این وب سایت، محلی برای سازماندهی و اطلاع رسانی فعالیت های آن است. 
کافه تدریس دانشگاه کردستان در نظر دارد با تکیه بر تجارب مدرسین در دوران آموزش مجازی، به مناسبت هفته معلم، جشنواره‌ای با عنوان «تدریس خلاق در آموزش عالی» برگزار نماید. هدف از این جشنواره تبادل تجربیات و ایده های خلاقانه مدرسین، در زمینه های مختلف تدریس است. در صورت تمایل، جهت ثبت نام به لینک زیر مراجعه فرمایید.