دسترسی سریع

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت‌آمیز، برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه‌های تربیتی، روانی و اجتماعی است. هدف اصلی راهنمایی و مشاوره، تسهیل رشد شخصی و روانی فرد به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسان‌ها را در ابعاد شخصی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی، و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده‌ای سوق می‌دهد. مشاوره پاسخگوی سه موقعیت اساسی است: پیشگیری از مشکلات و بیماری‌های روانی و اجتماعی، درمان و بهبود مشکلات روانشناختی، و بالا بردن شناخت خویشتن و باور به ‌استعدادها و توانمندی‌ها.

مشاور کیست؟

مشاور فردی است که پس از تحصیل در رشته‌های علمی مربوطه، توانایی یاری رساندن به مراجعان را پیدا کرده و شرایط خاصی داشته باشد. او زندگی و معنی آن را درک میکند، به اصول حرفه‌ای خود پایبند است و به ارزش‌های والای انسانی و اخلاقی متعهد است.

مشاوره چیست؟

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجع  یا مراجعان است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش، مهارت، و توانایی‌های خود، به مراجع کمک میکند تا درک و شناخت بهتری از مسائل و موقعیت خود بدست آورد و به مطلوب‌ترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه‌ای مناسب و عاقلانه تصمیم‌گیری کند. حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مراجع برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.

مشاوره و روان‌درمانی

مراجعین در این نوع مشاوره به صورت حضوری جهت رفع مشکلات یاری می‌شوند.

راهنمایی و مشاوره تحصیلی

افرادی که علاقمند به یادگیری روشهای مناسب تحصیل می‌باشند و یا درصدد تغییر رشته تحصیلی خود هستند، می‌توانند از این مشاوره بهره‌مند شوند.

راهنمایی و مشاوره ازدواج

افرادی که قصد همسرگزینی دارند با معیارهای علمی انتخاب، آشنا شده و راهنمایی‌های لازم را دریافت می‌کنند. در این زمینه بر مهارت‌های ارتباطی و شناخت تفاوت‌های فردی و نیازهای یک زندگی مشترک تأکید می‌شود.

مشاوره خانواده

افرادی که علاقمند می‌باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق‌تری ببخشند و یکنواختی زندگی را مرتفع سازند، یا دچار مشکلات خانوادگی هستند و در شرف طلاق بوده جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.

مشاوره شغلی

این واحد به منظور انتخاب شغل مناسب با شناسایی استعدادها و توانایی‌ها، رغبتها، و شخصیت به مراجعین جهت حل مشکلات شغلی، افزایش رضایت شغلی کمک می‌نماید.

مشاوره بحران

در زندگی هر فردی مراحل بحرانی وجود دارد. افرادی که دچار بحرانهای روحی - اجتماعی و خانوادگی شده‌اند می‌توانند از این مشاوره بهره گیرند.

روان‌درمانی و مشاوره شخصی

افرادی که در زمینه‌های عاطفی، سازگاری، خودشناسی و پاره‌ای از بیماری‌ها نظیر افسردگی، وسواس، و اضطراب دچار مشکل هستند می‌توانند از این مشاوره بهره بگیرند.

مشاوره گروهی

ارائه خدمات بالا به شکل گروهی، ویژه افرادیست که دارای مشکلات مشترک می‌باشند و مشاور تشخیص می‌دهد‌ که این نوع مشکلات در گروه، سریعتر قابل حل می‌باشد.

مشاوره در خوابگاه‌ها

مرکز مشاوره اقدام به ارائه خدمات مشاوره‌ای در خوابگاه‌های دانشجویی می‌نماید. دانشجویانی که نمی‌توانند به مرکز مشاوره مراجعه کنند می‌توانند از خدمات مشاورینی که در خوابگاه‌ها حضور دارند، استفاده نمایند.
راه‌های تماس
  • آدرس: سنندج بلوار پاسداران، مرکز مشاوره دانشگاه کردستان
  • تلفن تماس: 33660046 (087)
  • مرکز مشاوره: داخلی 2357 
  • مرکز بهداشت: داخلی 2356